Jesteś inżynierem, grafikiem, architektem, finansistą? Szukasz komputera, który spełni twoje wysokie wymagania? Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do pracy. Musi być tak samo profesjonalny i niezawodny jak i ty. Najlepszym rozwiązaniem są stacje robocze.
Wielu użytkowników myli stacje robocze z biznesowymi modelami notebooków i komputerów. Obie grupy sprzętu jednak dość istotnie różnią się od siebie – zarówno pod względem ceny, możliwości, zastosowań, jak i użytych do ich budowy komponentów. Przyjrzyjmy się zatem, czym jest owa tajemnicza stacja robocza, jak ją wybrać i do czego można ją wykorzystać?
Stacja robocza to przede wszystkim bardzo wydajny komputer stacjonarny lub przenośny, który został zaprojektowany pod kątem określonych, profesjonalnych zastosowań. Zarówno w wypadku mobilnych, jak i stacjonarnych stacji roboczych, wyróżnić można kilka podstawowych grup sprzętu, które nadają się do zakwalifikowania jako stacje robocze. Najważniejsze z nich to stacje przeznaczone do zastosowań graficznych, inżynierskich i obliczeniowych.
Każda z tych trzech grup sprzętu będzie się nieco różniła swoją konstrukcją i zastosowanymi do jej budowy komponentami. Inne są bowiem potrzeby grafika pracującego z programami, takimi jak 3ds Max, Maya 3D, InDesign lub Photoshop, inżyniera korzystającego na co dzień z programów CAD/CAM, a jeszcze inne naukowców zajmujących się symulacjami zjawisk chemicznych, analizą statystyczną czy modelowaniem zjawisk fizycznych. Jednak nawet w wypadku tych trzech grup profesjonalistów mobilna lub stacjonarna stacja robocza będzie miała wiele wspólnych cech.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając stację roboczą stacjonarną lub mobilną?
1. Procesor: płynność pracy z wieloma aplikacjami
Znacznie bardziej wydajne procesory takie jak Intel® Xeon® z 4-, 6-, 8-, 10-, 12-, 14-, 18-rdze-niami. Pozwalają one korzystać z najbardziej wymagającego oprogramowania. Część stacji roboczych to urządzenia korzystające z architektu-ry dwuprocesorowej.
2. Pamięć RAM: nie tylko wydajność, ale także wbudowany mechanizm korekcji błędów
Pamięć RAM z korekcją błędów ECC. Zapewnia ona większą stabilność działania systemu niż zwy-kłe pamięci non-ECC. Architektura najwydajniej-szych stacji roboczych pozwala korzystać nawet z 1 TB pamięci operacyjnej.
3. Karta graficzna: jakość komponentów, trwałość, niezawodność, dłuższy cykl życia, przystosowanie do pracy z nowoczesnymi aplikacjami
Wykorzystanie profesjonalnych kart graficznych z rodziny NVIDIA® Quadro® lub AMD FirePro™. Profesjonalne karty graficzne znacznie lepiej sprawdzają się podczas pracy z profesjonalnymi aplikacjami graficznymi i oprogramowaniem CAD, co potwierdzają stosowne certyfikaty. Pozwalają one też na jednoczesne prowadzenie operacji gra-ficznych w kilku oknach.
4. Matryca: do wymagających i mniej wymagających prac graficznych lub projektów inżynierskich
5. Obudowa: wielkość, wzornictwo, poziom hałasu podczas pracy, a także możliwość rozbudowy
Wyciszone obudowy zapewniające wysoki kom-fort podczas wielogodzinnej pracy wyposażone w zasilacze o bardzo dużej sprawności.
6. Rozmiar i waga: wzmocnienia obudowy, stopień mobilności
7. Pamięć masowa: pojemność, bezpieczeństwo, szybkość zapisu i odczytu danych
Możliwość instalacji większej liczby dysków twar-dych nawet do 14, pracujących w macierzy RAID 0, 1, 5, 10.
8. Certyfikaty kompatybilności
Certyfikaty ISV. Stacje robocze są certyfikowane przez niezależnych producentów oprogramowa-nia. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że stacja robocza, która przeszła testy, jest w pełni kompa-tybilna z profesjonalnym oprogramowaniem.
Wybór stacji roboczej
Podstawowe pytanie, na jakie należy sobie odpowiedzieć, wybierając stację roboczą jest takie: czy potrzebujemy stacji mobilnej czy stacjonarnej. Mobilna daje nam możliwość pracy zarówno w domu, u klienta, jak i w biurze, a okazjonalnie (ze względu na spory ciężar, wymiary) w podróży. Stacjonarna stacja robocza zawsze wyposażona będzie w lepsze i dużo bardziej wydajne kompo-nenty, które w razie potrzeby można zawsze za-stąpić nowszymi podzespołami lub rozbudować ją o nowe komponenty, np. dodając drugi procesor czy drugą kartę graficzną.
Całkiem sporą grupę ciekawych stacji roboczych, zarówno w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej, znajdziemy w ofercie firmy Lenovo. Najwydajniejsza z nich, charakteryzująca się modułową konstrukcją, to stacjonarna stacja robocza ThinkStation P900. Na dwuprocesorowej płycie głównej, obsługującej procesory Intel® Xeon® E5 i aż 1 TB pamięci RAM DDR4, znajduje się 8 złączy PCIe oraz 4 pełne złącza PCI-Express ×16, które pozwalają w dowol-ny sposób skonfigurować stację i zamontować w niej maksymalnie do czterech kart graficznych. ThinkStation P900 obsługuje też łącznie do 14 dys-ków. Możliwy jest również montaż napędów SSD z interfejsem M.2. Co ciekawe, stacja P900 obsłu-guje także najnowszą technologię SAS 12 GB/s.
Kolejną, ciekawą stacją roboczą Lenovo, która do-stępna jest w wersji jedno- i dwuprocesorowej (ukła-dy Xeon E5), jest ThinkStation P700. Znajdziemy w niej 3 pełne złącza PCI-Express ×16 oraz 6 gniazd PCIe. W obudowie znaleźć się może do 12 dysków, w tym dwa napędy M.2 PCIe SSD. ThinkStation P700 działa z maksymalnie 12 modułami pamięci DIMM DDR4. Z kolei model ThinkStation P500 wy-stępuje jedynie w wersji jednoprocesorowej (Intel® Xeon® E5) i pozwala na podłączenie do 11 napędów (8 wewnętrznych, 2 zewnętrzne i dwa M.2).
Warto też zwrócić uwagę na dwie inne, jednopro-cesorowe stacjonarne stacje robocze zaliczane do tzw. kategorii Entry-level – ThinkStation P310 Tower i ThinkStation P310 SFF. W obu wypad-kach w stacji roboczej znaleźć się może procesor najnowszej generacji Intel® Xeon® E3 v5. Dostępne są też ich tańsze wersje z jednostkami centralnymi Intel® Core™ i7. Stacje pozwalają na montaż do 4 (model P310 Tower) lub 3 (model P310 SFF) dys-ków twardych, które mogą pracować w macierzy RAID 0, 1, 5, 10 (P310 SFF RAID 0, 1, 5). Stacje po-zwalają na montaż dwóch kart graficznych. Model ThinkStation P310 SFF, jak można się domyślić, zamknięty został w niewielkiej, zgrabnej obudowie typu Small Form Factor o wymiarach zaledwie 110×390×340 mm.