Po ponad sześciu latach od debiutu Windowsa 10, użytkownicy doczekali się premiery jego następcy – Windowsa 11. Popularny system został zaadaptowany do potrzeb użytkowników, których sposoby komunikacji oraz spędzania czasu zmieniły się w świecie dotkniętym pandemią.
Microsoft zachował możliwości i zabezpieczenia znane z Windowsa 10, dodając nowe narzędzia oraz przedstawiając odświeżony i przeprojektowany wygląd. Windows 11 otrzymał nowe wielozadaniowe narzędzia – Układy przyciągania oraz Pulpity, służące do jeszcze lepszej i bardziej płynnej pracy na wielu programach. Ulepszono także intuicyjność funkcji ponownego dokowania. Organizację działań oraz selekcję otrzymywanych informacji ułatwi szeroki wachlarz widżetów. Nowy, ulepszony Microsoft Store da za to możliwość szybkiego pobrania wszystkich potrzebnych aplikacji. Sporo uwagi poświęcono również ułatwieniu komunikacji. Producent skupił się na płynnym działaniu Microsoft Teams – popularnego narzędzia do pracy i nauki zdalnej. Dodatkowo zintegrowane z Outlookiem i Kalendarzem funkcje rozmów i czatu otrzymały wbudowane miejsce na pasku zadań.
Wymagania systemowe
Aby zainstalować nowy system, należy sprawdzić czy urządzenie spełnia następujące wymagania:
• Procesor: 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub procesor z zastosowanym rozwiązaniem System on a Chip (SoC)
• Karta graficzna: Zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0.
• Pamięć RAM: 4 GB
• Wyświetlacz: High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru
• Miejsce na dysku: co najmniej 64 GB
• Oprogramowanie układowe systemu: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu
• Moduł TPM: Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0
• Konto Microsoft i połączenie z Internetem: do korzystania z niektórych funkcji konieczne jest konto Microsoft. Połączenie z Internetem jest wymagane do przeprowadzania aktualizacji, pobierania i korzystania z wybranych funkcji.
• Windows Wersja do uaktualnienia: Na urządzeniu musi być uruchomiony Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej.
Nie jesteś pewien czy Twoje urządzenie spełnia powyższe wymagania? Możesz to sprawdzić za pomocą aplikacji Sprawdzanie kondycji komputera, którą pobierzesz ze strony poniżej:
Uaktualnij do nowego systemu operacyjnego Windows 11 | Microsoft
Jednocześnie informujemy, że jeśli urządzenie nie kwalifikuje się do aktualizacji, to nie ma powodów do zmartwień. Windows 10 nadal będzie obsługiwany do października 2025 r i według informacji producenta jeszcze w tym roku ma otrzymać aktualizację funkcji.
Jak zainstalować Windows 11?
Aktualizacja systemu udostępniana jest użytkownikom falami, w zależności od regionu oraz indywidualnych cech sprzętowych komputera. Kiedy aktualizacja dla Twojego urządzenia będzie gotowa otrzymasz powiadomienie, a w ustawieniach Windows Update pojawi się informacja o możliwości uzyskania Windows 11. Aktualizacja nie jest obowiązkowa i pozostanie opcjonalna w najbliższym czasie.